Ο Λεβαδειακός πέτυχε το σκορ της ημέρας στη γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πέρασε θριαμβευτικά στη επόμενη φάση, καθώς επικράτησε με 0-5 εκτός έδρας του Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας την Κυριακή (26/9).

Οι Βοιωτοί με πλουραλισμό στο σκοράρισμα επέβαλαν γρήγορα το ρυθμό τους απέναντι στους γηπεδούχους, οι οποίοι θα συμμετάσχουν στη Γ’ Εθνική και παρά την προσπάθεια τους, δεν κατάφεραν να αντισταθούν στην ανωτερότητα της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη.

Στο 11’ ο Πολέτο με σουτ, έπειτα από διπλή προσπάθεια άνοιξε των χορό των γκολ των «πράσινων» για να διπλασιάσει τα τέρματα ο Λινάρδος με σουτ στο 40’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νίλι, που βγήκε στην κόντρα με πλασέ να γράψει το 0-3, που έκλεισε και το α’ ημίχρονο.

Στο β’ μισό του ματς ο Λεβαδειακός συνέχισε ορεξάτος και στο 55’ ο Βρακάς με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο 60’ όταν με αυτογκόλ αμυντικός του Ποσειδώνα άθελα του έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, έπειτα από καλοτραβηγμένο κόρνερ του Παναγιώτου.